Yılın yine son günlerindeyiz, bu günlerde çok fazla yeni yıl etkinliği görüyoruz. Yıl sonu indirimleri, özel kampanyalar, Büyük kahve zincilerinin yeni yıla özel imza kahveleri ve dahası tüketim toplumunda satışları artırmak için yapılan bazı ticari hamlelerden bir tanesi.

Bu kadar marka çeşitli kampanyalarla satışlarını artırırken, dijital pazarlamanın önemini bilen firmalar çoktan içerik pazarlaması takvimlerini hazırladılar bile. Bu yazıda “İçerik Pazarlaması” olarak sadece blog içeriklerinden bahsetmeyeceğiz. Webinarlar, podcastler ve daha fazlası bu içerikte yer alıyor. 2021’nin pandemi yüzünden büyük zorluklar yaşan tüm işletmeler için iyi geçmesini diliyoruz ve sizleri 2021’de adını sıkça duyacağımız 7 adet içerik pazarlaması trendini anlattığımız bu içerikle baş başa bırakıyoruz.

2021 Yılının 7 Adet İçerik Pazarlaması Trendi

 1. Kullanıcı Arama Niyeti (Search Intent) Araştırması
 2. Topluluk Oluşturmak
 3. Kısa Süreli Video İçerikler (TikTok)
 4. Canlı Yayınlar / Webinarlar
 5. Online Eğitimler
 6. Sesli İçerikler
 7. Yapay Zeka ile Üretilen İçerikler (GPT-3)

Kullanıcı Arama Niyeti (Search Intent) Araştırması

SEO açısından gerçekten zorlu bir yıldı. Normalden sık yapılan güncellemeler, arama sonuçlarında yaşanan dalgalanmalar, uzun süreli index problemleri, Web Vitals’ın kriterleşmesi, Google Gibi Getir Index aracının 4 aydan uzun süre boyunca devredışı bırakılması SEO cemiyetini gerçekten bir hayli zorladı. Yılın son güncellemesi tamamlandı ve Google Gibi Getir aracı 22 Aralık 2020 tarihinde tekrar aktif edildi.

Her zaman olduğu Google’ın amacı kullanıcısına alakalı ve en iyi sonucu göstermek oldu. Search Intent yeni bir kavram değil, birkaç senedir bu kavramı duyuyoruz ancak son 6 ayda trendi artan SEO kriterlerinden bir tanesi oldu. Bu kavramın içerik pazarlamasında önemli olduğu alan ise blog içerikleri. Yazılan içerikleri araştırma yapmadan yazmak en büyük hatalardan birisi. Her aramanın bir amacı var, bilgi almak isteyen kullanıcıya satış yapmaya çalışmak o içeriğin sıralama alamamasına bile sebep olabilir. Burumu engellemek için yazılan içerikleri bir persona ile yazmak gerekiyor. Bunun için de hedef kitlenizi tanımanız ve onlar gibi düşünebilmeniz gerekli. Yazdığınız içeriği arayabilecekleri anahtar kelimeleri bulup o kelimelerde niyet araştırması yapmalısınız. Bunu yaparak içeriğinizin doğru kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Topluluk Oluşturmak

Topluluklar özellikle 2020 yılında pandemiden sonra ortaya çıkan bir kavram oldu. Ülkemizde çok büyük örnekleri bulunmasa da birkaç örneği var. Peki nedir bu topluluklar? Aslında basit bir şekilde Facebook grupları, Slack toplulukları, Discord toplulukları, çeşitli forumlar bu gruplara örnek verilebilir. Bir markanın kendisi tarafından oluşturulan bu gruplarda, marka görevlileri bilgi paylaşımı, soru-cevap gibi çeşitli şeyleri yapabilirler, aynı zamanda kendi ürünlerini de tanıtabilirler. Kendi ürünlerini tanıtırken, başka ürünlerin tanıtımının yapılmasına izin vermeleri gerekir çünkü ancak bu şekilde aktifliklerini artırabilirler. Çok üyeli değil çok aktif grup önemlidir. Bu şekilde kendi toplulukları üzerinden güven ve marka bilinirliği oluşturarak hizmet satışlarını artırabilirler.

Kısa Süreli Video İçerikler (TikTok)

2020 yılı TikTok’un yılı oldu. Çeşitli sebeplerden dolayı ABD hükümeti ile problem yaşayıp kapatılma tehlikesiyle karşılaşsa da milyonlarca aktif üyeye ulaştı. https://www.oberlo.com/blog/tiktok-statistics tarafından paylaşılan kaynaktan alınan verilerle (%100 kesin veriler değildir.), TikTok’un ne kadar güçlü bir platform olduğu anlatmaya çalışalım:

 1. Aylık aktif kullanıcı sayısı 800 milyon,
 2. Toplamda 2 milyar kere indirildi,
 3. Kişi başı günlük kullanım süresi ortalama 52 dakika,
 4. Kullanıcılarının %90’ı her gün uygulamayı kullanıyor,

Marketing platformunu açmasıyla birlikte de dünya çapında birçok marka aktif olarak reklam vermeye başladı. Üretilen içeriklerin dağıtımı için veya direkt olarak genç hedef kitlesi olan markaların ürün satışı / trafik amaçlı reklamlara olan ilgisi de arttı.

Markalar tarafından viralleşebilecek kısa süreli video içerikler üretmesi ise markalar için etkili  bir içerik pazarlaması stratejisi olabilir.

Canlı Yayınlar ve Webinarlar

Her şeyi pandemiye bağlasak da aslında bu konu gerçekten çok önemli. İnsanların evde geçirdiği vaktin artması, iş kültürünün remote hale kayması gibi çeşitli sebeplerle insanların evde yaptığı aktivitelerin miktarı fazlasıyla arttı ve bunların büyük çoğunluğu

kişisel gelişim üzerine. Kimileri evde bilgisayar başında yapabileceği işlerde kendilerini geliştiriyorlar, kimileri dil öğreniyor. Durum böyle olunca, X konusuyla ilgili bir markanın Webinarlar düzenlemesi, canlı yayınlar ile soru-cevap etkinlikleri yapması o markanın bilinirliğine fazlasıyla büyük bir katkı sağlayacaktır. Özellikle eğitim odaklı hizmet veren markalar, ücretsiz olarak içerik sunarak müşterilerini artırabilirler.

Online Eğitimler

Özellikle SaaS, hizmet sağlayıcılarının, danışmanlık hizmeti verenlerin online eğitimlere daha fazla önem vermesi gerekli. Kendi sitenizi LearnDash gibi WordPress eklentileri sayesinde Udemy benzeri bir hale getirebilirsiniz veya daha fazla kişiye ulaşmak isterseniz YouTube bunun için en iyi kanal olacaktır.

Hizmetinizle ilgili bir konuda vereceğiniz bir eğitim sayesinde organik erişiminizi en az 2 katına çıkarabilirsiniz. Trendyol bu kanalı en iyi kullanan firmalardan bir tanesi. Pazaryeri satıcılarına ücretsiz olarak eğitimler / webinarlar düzenliyorlar ve ürünlerini tanıtıyorlar, hali hazırda zaten orada pazaryeri satıcısı olan bir işletmenin “bunu yapamıyorum, burada olmuyor bu” şeklinde düşünüp başka bir pazaryerine geçmesini engelliyor. Ürünlerinin kullanım miktarını hep sabit tutuyorlar bu şekilde.

Sesli İçerikler

Kullanıcı deneyiminin öneminden çok bahsettik. Sesli arama trendi ve çeşitli yapay zeka asistanlarındaki trend sebebiyle birçok servis bu konuda çeşitli servisler geliştirdi. Özellikle siteye kurulan Google Cloud tabanlı bir text -to-speech API’ı ile içeriklerinizi otomatik bir şekilde seslendirebiliyorsunuz. Eğer haftalık içerikler üretiyorsanız da bu içerikleri kendiniz de seslendirebilirsiniz. Özellikle görme engelli kullanıcılar açısından gerekli olan bu özellik sayesinde organik aramalarda biraz daha öne çıkabilirsiniz.

Yapay Zeka ile İçerik Üretimi (GPT-3)

Bu yılın en önemli yapay zeka gelişmelerinden bir tanesi de OpenAi tarafından geliştirilen GPT-3 algoritması. Bu algoritma o kadar gelişmiş ki, insan dilini şu ana kadar en iyi taklit edebilen bir yapay zekaya sahip. https://adolos.substack.com/ üzerinden GPT-3 yapay zekası ile yazılmış birçok blog içeriğine ulaşabilirsiniz. Bu olayla ilgili haberi okumak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz: https://webrazzi.com/2020/08/17/gpt3-blog-hacker-news/

Bu yapay zeka o kadar gelişmiş ki, ilerleyen zamanlarda İçerikly girişimini kullanılmayacak hale bile getirebilir. Tek tıkla istenilen konu hakkında çok iyi içerikler üretebilir.

Bu yapay zeka, bu yoldaki gelişmelerden sadece bir tanesi. Yapay zeka ile içerik yazma trendi gerçekten artıyor ve içerik pazarlamasının yolunu çok hızlı bir şekilde değiştirebilir.

Kapanış

2021 yılınının içerik pazarlaması trendlerinden bahsettik, bu trendler markanızı gerçekten ciddi anlamda ileriye taşıyabilir. Eğer rakipleriniz yapıyorsa geç kalmışsınız demektir, eğer rakipleriniz yapmamışsa hemen sizin yapmaya başlamanız gerekli.

Geçen yıldan daha iyi bir yıl geçirmeniz dileğiyle bu yazıyı burada noktalıyoruz. Sormak istedikleriniz, eklemek istedikleriniz olursa aşağıdan yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın