İçerik pazarlaması, en temel anlamı ile belirlenen hedef kitleyi etkilemek ve harekete geçirmek için sürekli içerik girişi sağlayan yaklaşımın adıdır. Özellikle kar edilebilir alanlar için sürekli olarak sağlanan içerik girişleri uzun ve kısa vadede potansiyel müşteri olarak geri dönüş yapar. Kurgulanan içerik pazarlama yöntemini etkin kılan önemli nokta ise doğru içeriğin ve stratejinin belirlenmesidir. Burada ihtiyacınız olan şey anahtar kelime olarak kendini göstermeye başlar.

🌟 İçerik Pazarlamasında İlk Adım Nedir?

İçerik pazarlamasının amacına ulaşması için öncelikle uygun anahtar kelimeyi belirlemek gerekir. SEO uyumlu içerik stratejisini tercih ederek ziyaretçilerinizi potansiyel müşteriler haline getirebilirsiniz. SEO alanında yaptığınız çalışmalar içerik pazarlamasına olumlu ve olumsuz katkılar olarak geri dönüş sağlar. Etkin ve amacına uygun bir SEO çalışması yapılmadığında bu durum içerik pazarlamasını doğrudan etkiler. İçerik pazarlaması yaparken anahtar kelime analizi için zaman ve bütçe ayırarak işe başlayabilirsiniz. Üretilen içeriğe göre uygun anahtar kelimeyi bulmak ve analiz etmek gerekir. Seçtiğiniz içerikle ilgili internette yapılan araştırma şekilleri doğru anahtar kelimeyi bulmanız için bir ipucu verir. İçerik pazarlamasında içinde bulunduğunuz sektörü iyi tanımak anahtar kelime analizi açısından büyük önem taşır. Sektörün içinde olduğunuzda içerik üreteceğiniz alanla ilgili etkin geri dönüşler sağlayan anahtar kelimeyi daha kolayca bulabilirsiniz. Sektöre hakim olmadığınızda ise size geri dönüş sağlayacak bir anahtar kelimeyi gözden kaçırabilirsiniz. İçerik pazarlaması için anahtar kelime seçmek kadar hedef kitleye uygunluk da önemlidir. Bu bağlamda anahtar kelime analizi yaparken hedef kitle gibi düşünmeniz önem arz eder.

🧰 Anahtar Kelime Araştırması İçin Hangi Araçlar Kullanılabilir?

İlk aşamada kelime analizi için Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı aracından faydalanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Google Ads sadece benzer aramaları size sunduğu için anahtar kelime seçiminiz biraz sığ kalabilir.

Anahtar Kelime Bulma Araçları:

İçerik pazarlamasında klasik anahtar kelime belirleme yöntemleri dönüşüm hedeflerinize ulaşmada gecikmeye neden olabilir. Bunun yerine rakip analizli anahtar kelime seçimlerine yönelebilirsiniz. Rakip siteler üzerinden analiz yapmak doğru anahtar kelimeleri bulmanızı bir kat daha kolaylaştırabilir. İçerik pazarlaması için anahtar kelime belirlerken çoğu kez tek bir kelimeden oluşan seçenekler tercih edilir. Ancak etkin bir içerik girişi sağlamak için tek kelimeden oluşan seçenekler yerine uzun kuyruklu olanlara yönelmenizde fayda var. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerde daha az rekabet olduğundan dolayı kullanıcı özellikli arama yapılmasına olanak sağlar. SEO uyumlu içerikler ve içerik pazarlaması birbirini doyuran temeller üzerine kuruludur. Bu nedenle doğru anahtar kelime analizi yaparak beklediğiniz etkiyi yakalayabilir ve içerik pazarlamasını amacına uygun hale getirebilirsiniz.

📝 Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Doğru anahtar kelimeyi bulmanız için izleyebileceğiniz birden farklı yöntem var. Bu strateji uygulayarak anahtar kelime analizini daha etkin ve kolay hale getirebilirsiniz. İçerik pazarlaması yapacağınız sektöre ilişkin etkili geri dönüşler almak için uygun stratejiyi belirleyerek ilk adımı atabilirsiniz.

1️⃣. Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hedef kitlenize karar vermeden karşınıza çıkan tüm anahtar kelimeleri dikkate almak asıl amaçtan uzaklaşmanıza neden olabilir. Hedef kitlenizle ilgili detayları belirleyerek duruma uygun analizler yapabilirsiniz. Netlik sağladığınızda uygun anahtar kelimeyi daha kısa sürede belirleyebilir ve içerik pazarlaması ile birleştirebilirsiniz.

2️⃣. Hedef Kitleye İlişkin Verileri Analiz Edin

Ziyaretçilerin dijitalde bıraktığı ayak izleri sayesinde işaretleri doğru okuyabilirsiniz. İçerik pazarlaması yapılacak siteye ve sektöre ilişkin birçok veriyi ziyaretçi profili yoluyla oluşturabilirsiniz. Bir hedef kitle belirleyerek ona uygun web site ziyaretleri, kullanıcı cinsiyeti, eğitim, yaş ve gelir düzeyi gibi detayları analiz edebilirsiniz. Bu sayede sektöre ilişkin doğru anahtar kelime seçimini daha etkili hale getirirsiniz.

3️⃣. Geniş Bir Anahtar Kelime Arama Ağı Oluşturun

Anahtar kelime seçimi ve analizinde sadece dar bir alanda araştırma yapmak tek başına başarı sağlamayabilir. Bunun için içerik pazarlaması yapacağınız ürün ya da hizmet alanı için daha geniş ve terimsel ifadelere yönelebilirsiniz. Öncelikle kelime analizi yapacağınız alan ya da ürünle ilgili en kapsamlı kelime grubunu girebilirsiniz. Daha sonra aynı aramayı daraltarak farklı bir analiz yöntemine geçebilirsiniz. Başlangıçta arattığınız anahtar kelime ile ilgili varyasyonları bularak analizi daha kapsamlı hale getirebilirsiniz.

4️⃣. Potansiyel Anahtar Kelimeleri Listenize Ekleyin

İçerik üreteceğiniz alana uygun anahtar kelime analizi yaparken sadece ilgili seçeneklere yönelmeyin. Öne çıkan anahtar kelimelerin yanı sıra aynı arama ile birlikte çıkan potansiyel kelimeleri de listeye ekleyebilirsiniz. Potansiyel kelimeleri kullanarak yeni anahtar kelimeleri için fırsat yaratın. Daha sonra bu fırsatları içerik pazarlamasında etkili bir parça haline getirebilirsiniz.

5️⃣. Karışık İlerlemek Yerine Stratejik Adımlar Atın

Markanızı ya da sitenizi kar elde edilebilir bir alana sevk etmek için adımları doğru atmanız gerekir. Bu nedenle anahtar kelime bulmak kadar onu analiz etmek önemlidir. Bu noktada klasik anahtar kelime seçimlerine ek olarak içerik pazarlamanızı belli adımlara oturtmanız gerekir. Bu sayede ürün, marka ve daha birçok şeyi kolayca etkileşimli hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın