İçerik Nedir?

Türk Dil Kurumuna göre içerik kelimesinin tanımı sorulduğunda şöyle bir anlam çıkar: Bir şeyin içerisinde mevcut olanların tümü, mazruf ve sözlü ya da yazılı anlatımda verilmek istenen şey, fikir, duygu ve simgelerin bütünü. Bu anlamda içerik sözcüğünün genel anlamı budur.

İçerik dendiği zaman görsel ya da basılı internetteki web siteleri, bloglar, sosyal platformlar, videolar, fotoğraflar, podcastler, elektronik kitap ve dergi, galeri, haber yani kısaca günlük yaşamda karşımıza çıkan tek ya da çift yönlü bütün datalar içerik adı altında sıralanmaktadır.

Bu sebepledir ki modern çağı günümüzde içerik ticaret, yani şirketlerin hedef müşteri topluluğunu yakalamak ve markalarını dijital platformlarda daha geniş kitlelere en verimli şekilde tanıtma amacıyla ürün ya da hizmete ait bilgilendiren ve merak veren içeriklerin görsel, duyusal ve yazılı şekilde hazırlanması gündeme gelmektedir.

İçerik Türleri Nelerdir?

içerik türleri nelerdir

İçerik türlerine bakıldığı zaman birçok farklı içerik türü mevcut olduğu bilinmektedir. İçerik denildiği zaman ilk olarak yazılı içerikler akla gelmektedir. Burada içerikler açısından çeşitli türleri inceleyeceğiz.

 • Tanıtım Yazıları
 • Rehber Yazıları
 • Blog içerikleri
 • Değerlendirmeler
 • Reklam Metinleri
 • Haberler
 • Röportajlar
 • Eğitici içerikler
 • Vaka Analizleri

Görüldüğü üzere birçok farklı içerik türü mevcuttur. İnternet ortamında ya da farklı ortamlarda birçok farklı içerik türü yayınlanıyor. 650 milyondan fazla mevcut web sitesinde bu türde içerikler yayınlanıyor. İçerikler için önemli olan orijinal olması ve daha fazla kişiye hitap edebilir olmasıdır. Böylece içerikler daha fazla görüntülenme şansı bulurlar. Bu sayede bu içeriklere sahip web sitelerinin daha fazla kullanıcı çektiğini ve daha fazla reklam geliri elde ettiği biliniyor.

Kimler İçeriğe İhtiyaç Duyar?

kimler içeriğe ihtiyaç duyar

Web siteleri, basın yayın organları ve daha birçok farklı mecra içerik türlerine ihtiyaç duyar. Her mecranın içerik türlerini kullanma şekli farklıdır. Burada farklı mecraların içerik türlerini nasıl değerlendirdiklerini göreceğiz.

İçeriğe ihtiyaç duyan mecralardan birkaç tanesini burada sıralamak gerekiyor.

 • Kişisel Bloglar
 • Ajanslar
 • Haber Siteleri
 • Markalar
 • E-Ticaret Siteleri

Bundan başka olarak daha birçok farklı mecra içerik türlerine sıklıkla ihtiyaç duymaktadır. Burada bu mecraların ne tür içeriklere ihtiyaç duyduklarını da anlatacağız.

 • Kişisel Bloglar birçok farklı içeriğe ihtiyaç duyar. Bu içeriklerden yararlanarak ve yola çıkarak kendi içeriklerini yaratırlar. Hatta bu yarattıkları içeriklerle başka bloglara da içerik olabilirler.
 • Haber Ajansları doğal olarak içerik anlamında en çok ihtiyaç duyan mecralardan bir tanesidir. Haber ajansları sürekli olarak içeriklere ihtiyaç duyarlar. Haberler, inceleme yazıları gibi çeşitli bilgiler haber ajanslarına sürekli olarak gelir. Bu gelen içerikler sürekli olarak farklı mecralara dağıtılmaktadır.
 • Haber siteleri de aynı gazeteler gibidir. Haber ajanslarından aldıkları içerikleri kendilerine göre düzenleyerek yayınlarlar.
 • Markalar da içeriklere ihtiyaç duyar. Bu içerikler kendi malları ya da hizmetleri için çeşitli içeriklere ihtiyaç duyarlar. Bu markalar bu içerikleri kendi mal ve hizmetlerini geliştirmek ve daha fazla satmak amacıyla kullanırlar.
 • E-Ticaret siteleri ise içerikleri genelde malları hakkında daha fazla bilgi vermek amacıyla kullanırlar. Ürün tanıtım yazıları gibi içerikler bu anlamda e-ticaret siteleri tarafından sıklıkla kullanılan içerikler arasında yer alır. E-ticaret siteleri ürünleri tanıtmak için bu tür ürün inceleme yazılarına başvurur. Bu yazılar sayesinde o ürünü almak isteyen müşteriler ürün hakkında en geniş bilgiyi elde eder.

Görüldüğü üzere birçok farklı mecra birçok farklı tipteki içerik türlerine ihtiyaç duyar. Bu içerikler bu mecraların ana hizmetleri arasında yer alır. Bu mecralar için eğer ki içerikler olmazsa hizmetlerini sürdürmeleri imkansız hale gelir. Bir haber sitesi için içerik akışının kesilmesi o siteyi gereksiz hale getirir. Bu nedenle günümüz dünyasında ve internet ortamındaki birçok mecra için içerik türleri oldukça önemlidir.

Kalite İçeriğin Özellikleri

kaliteli içerğin özellikleri

Kaliteli içerik, farklı bileşenlerden meydana gelir. Başarılı bir içerik üretim süreci için bu bileşenlerin iyileştirilmesi ve tanımlanması gereklidir. Bir içerik yazarı veya içerik düzenleyicisi, çalışmalarını bu beş yol göstericinin önderliğinde yapar. Bilgi, amaç, hedef kitle, kanal ve biçim.

Bilgi, web sitesi ziyaretçilerine ve hedef kitleye ulaştırmak istenen düşüncelerin ve bu düşüncelerin destekleyen detayların oluşturduğu bir bütündür. Aktarılmak istenen bilgilerle uyumlu olan içerik, okuyucuda tutarlı ve güvenli bir his oluşturur. Verimli ve başlığıyla uyumlu bilgileri ileten bir içerik, etkili ve kalıcı iletişim için önem taşır.

Hedef kitle de içerik açısında önemlidir. İçerikler hedef kitlenin ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Ancak bu yapılırken de gerçeklerden kaçınılmamalıdır.

Kanal mevzusu da oldukça önemlidir. İçeriği hangi kanaldan aktarılacağı önemlidir. Günümüzde artık sosyal medya en önemli kanal haline gelmiştir. Doğal olarak da en etkili çağdaş kanalların kullanılması elzemdir.

Amaç konusu bir içeriği oluştururken ne amaçladığımızı anlatır. Ulaşmak istenilen amaca göre içeriğin yönlendirilmesi gerekir.

Biçim de içerik için önemlidir. Biçim içeriği hedef kitleye nasıl bir şekilde sunulacağını belirtir. Bu anlamda oldukça dikkat edilmesi gerekir.

Bir cevap yazın