Satış hunisi yani Sales Funnel hazırlama konsepti, dijital pazarlamada en çok kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Sistemin işleyişinde uygulanan metot, huniye benzetildiği için bu ismi almıştır. Satış hunisi metaforu, tepe kısmı geniş ve alt kısmı dar olduğu için huni biçimindedir.

Satış Hunisi (Sales Funnel) Nedir?

Satış hunisinin geniş kısmı firmanızın ürün veya hizmetine ihtiyaç duyabilecek ancak iletişim kurmamış olduğunuz potansiyel müşterileri ifade etmektedir. Bu yüzden iletişim faaliyetlerini ne kadar sık yapsanız da ulaşamayacağınız potansiyel müşteriler olacağı için sistemin en geniş kapsamlı bölümü burasıdır. Öte yandan huninin alt kısımlarına doğru ilerledikçe, firmanızın reklam ve iletişim kampanyaları ile potansiyel müşterilerinize ulaşmak için yaptığınız satış ve teslimat süreçleri devreye girmektedir. Huninin en alt kısmında ise ürün veya hizmetinizi satın almış ve halihazırda müşteriniz olmuş kişiler yer almaktadır.

satış hunisi sales funnel nedir

Satış Hunisi Ne İşe Yarar?

Satış hunisi işlevi ile dijital pazarlama terimi olarak da dikkat çekmektedir. Satış hunisi metafor şeklinin yukarıdan aşağıya doğru azalan yapısı, satış süreci boyuna potansiyel müşteri kitlesinden gerçek müşterilere ulaşana kadar firmanın faaliyetlerindeki azalmayı iaret etmektedir. Satış hunisi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek daha da yaygın ve popüler olan pazarlama araçlarından biri olarak öne çıkmaktadır.

Firmanızda satış hunisi modelini kullanarak, satış sürecinin her bir aşaması ve bu aşamalardaki potansiyel müşteriler hakkında tahminlerde bulunmanız mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra firmanızın faaliyetlerinde satış hunisinde bulunan verileri dikkatli bir şekilde sürekli kullanarak, belirli zaman içinde gerçekleşen değişimleri gözlemleyebilirsiniz. Bu sayede firmanızın satış süresinde karşılaştığı problemleri de kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Satış Hunisi Nasıl Kullanılır?

Satış hunisi kullanımı özelliklerine geçmeden önce, satış hunisi örneğine dikkat edilmelidir. Satış hunisi üzerinde bulunan katmanlar boyunca, firmanızın ulaşmayı hedeflediği potansiyel müşterilerden başlayarak ürün veya hizmete uygun şekilde son müşteriye ulaşana dek olan temel satış adımları yer almaktadır. Satış hunisinin yan bölümlerinde yer alan adet ve dönüşüm oranı yani conversion ratio sıklıkla yazılmaktadır.

Satış hunisinin firmanızın pazarlama faaliyetlerinde kullanımı için öncelikli olarak firmanızın satış süreçleri ve dinamikleri hakkında kapsamlı bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Bu süreçleri satış ve pazarlama ekipleri ya da uzman pazarlamacılar ile birlikte belirledikten sonra, temel olanlarını satış hunisinde etkili biçimde kullanabilirsiniz. Uzmanlardan tavsiye edilen bilgilere göre firmaların satış hunisi üzerinde çok fazla ve detayda katman kullanmaması tavsiye edilmektedir. Bu önemli bilgiye göre hareket edilmesi faydalı sonuçlara ulaşılmasını sağlayacaktır. Satış hunisi dışında yine huni mantığına dayanan başka dijital pazarlama yöntemleri de bulunmaktadır. Bunlardan biri de marka hunisi olarak bilinmektedir. Satış hunisi kullanımında marka hunisi katmanlarından da faydalanılması etkili sonuçlara ulaşılmasını sağlamaktadır.

5 Adımda Satış Hunisi Nasıl Oluşturulur?

satış hunisi sales funnel örneği

Satış hunisi oluşturma işleminde firmanız için en etkili sonuçlara ulaşmak için kendi müşteri yolculuğunuzu ve satış süreci politikanızı belirleyebilirsiniz. Bunun için ilk adımda kendi müşteri yolculuğunuzu haritalandırmanız gerekmektedir. Bunun yapmanın en iyi yolu da kendinizi müşterilerinizin yerine koyarak, işleri onların bakış açılarından değerlendirmektir. Bu noktada şu aşamaları göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır:

  • Bilinirlik
  • Keşfetme
  • Değerlendirme
  • Niyet
  • Satın alma

Satış Sürecini Haritalama

Satış hunisinde satış sürecini haritalama işlemi, sürecin ikinci ve en önemli aşamalarından birini oluşturmaktadır. Satış huninize müşteri yolculuğu aşamalarını yerleştirdikten sonra satış işlemini en iyi şekilde nasıl yansıtabileceğinize karar vermeniz gerekir. Satış sürecinin müşteri yolculuğu ile önemli aşamalarda uyum sağlaması gerekmektedir. Bu sayede müşterilerinizin taleplerine en doğru zamanda ve en doğru şekilde yanıt vermeniz mümkün olacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken noktalar da şunlardır:

  • Soğuk müşteri: Henüz sizin firmanız hakkında detaylı bilgiye sahip olmayan firmanızın potansiyel müşterileridir.
  • Yeterlilik: Firmanızın online ortamda bulunup yeterli sayıda müşteriye ulaşması aşamasıdır.
  • Gösterim: Firmanızın satış departmanının başarılı şekilde bilgi sağlayıp potansiyel müşterilerinize ücretsiz deneme sunmasıdır.
  • Görüşme: Potansiyel yani soğuk müşterilerin doğrudan satın alma ekibiyle iletişime geçmesidir.
  • Satışı kapatmak: Hizmeti sunmak ve hesabı büyütmek için satışın tamamlanması işlemidir.

Satış Hunisi Değerini Analiz Etme

Satış hunisi sonuçlarını analiz etme işleminde, huninin her aşaması için dönüşüm oranlarının belirlenmesinin ardından firmanızın gelecekteki satış gelirlerini belirleyebilirsiniz. Her bir aşamanın değerini hesapladıktan sonra, mevcut satış dönüşüm huninizin spesifik bir zaman dilimi içerisindeki toplam değerini öngörebilirsiniz. Bu metodu kullanarak firmanızın nakit akışını yönetebilir, bu uygulama için de satış gelirinizi daha doğru ve nesnel olacak şekilde tahmin etmeniz gerekmektedir.

Firmanız için etkili bir satış hunisi oluşturmak, satış sürecinde firmanızın ortaya koyduğu performansı anlamak ve optimize etmek için muhteşem bir yoldur. Firmanızın müşterilerinin yolculuğunu net bir şekilde anlamak ve satış sürecinde bunu yansıtmasını sağlamak oldukça önemlidir. Her bir aşamada başarı sağlayarak hem satış oranlarınız tahmin edebilir hem de nakit akışını efektif şekilde yönetebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Satış hunisi (sales funnel) nedir?

Satış hunisinin geniş kısmı firmanızın ürün veya hizmetine ihtiyaç duyabilecek ancak iletişim kurmamış olduğunuz potansiyel müşterileri ifade etmektedir. Huninin en alt kısmında ise ürün veya hizmetinizi satın almış ve halihazırda müşteriniz olmuş kişiler yer almaktadır.

Satış hunisi (sales funnel) ne işe yarar?

Firmanızda satış hunisi modelini kullanarak, satış sürecinin her bir aşaması ve bu aşamalardaki potansiyel müşteriler hakkında tahminlerde bulunmanız mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra firmanızın faaliyetlerinde satış hunisinde bulunan verileri dikkatli bir şekilde sürekli kullanarak, belirli zaman içinde gerçekleşen değişimleri gözlemleyebilirsiniz. Bu sayede firmanızın satış süresinde karşılaştığı problemleri de kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Satış hunisi (sales funnel) nasıl oluşturulur?

Satış hunisi oluşturma işleminde firmanız için en etkili sonuçlara ulaşmak için kendi müşteri yolculuğunuzu ve satış süreci politikanızı belirleyebilirsiniz. Bunun için ilk adımda kendi müşteri yolculuğunuzu haritalandırmanız gerekmektedir. Bunun yapmanın en iyi yolu da kendinizi müşterilerinizin yerine koyarak, işleri onların bakış açılarından değerlendirmektir.

Bir cevap yazın