SEO Uyumlu İçerik Ne Demektir?

İnternet artık hayatımızın önemli bir gerçeğidir. Bu gerçek, sosyal, kültürel, ticari ve ekonomik alışkanlıklarımızı değiştiren yeni deneyimler sunarken, beraberinde yeni iş kavramları yaratmaktadır. Bu kavramlardan biri de SEO uyumlu içerik üretimidir.

İnternette üretilen bir içerik, arama motoru yapay zekası tarafından kontrolden geçirilmektedir. Bu yapay zeka o içeriği, konu ile ilgili aramalarda belli bir sırlamaya yerleştirir. Bu sıralamalarda geçerli kurallardan en önemlisi içeriğinizin SEO uyumlu olmasıdır. Çünkü SEO açılımından da anlaşılacağı üzere, içeriğin arama motorlarına optimize edilmesi demektir.

Web sitelerinin üst sıralara yerleşmesi için SEO kurallarına riayet eden içerikler üretilmesi gerekmektedir. Çünkü web sitenizin değeri, arama motorlarında ki sıralamadan ibarettir.

Bu öneminden dolayı, son yıllarda SEO uyumlu içerik konusu sürekli karşımıza çıkmaktadır. Peki, nedir bu SEO uyumlu içerik, nasıl yazılır, nelere dikkat edilmelidir, konularını bu yazımızda cevaplayacağız.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

seo uyumlu içerik

İçeriğinizin arama motorlarında üst sırada yer alması ve daha çok trafiğe sahip olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı SEO kuralları geçerlidir.

“Kurallar” kısmını özellikle vurgulamak gerekiyor, çünkü SEO uyumlu içerik, sadece trafik oluşturmak ve içeriği okuyucuyu ulaştırmak demek değildir. SEO aynı zamanda okuyucuya bir şeyler katan içeriktir. Okuyucuya bir şey katmayan şişirilmiş içerikler uzun vadede sitenize bir yararı dokunmayacaktır. Çünkü okuyucu harcadığı vakte değen bir deneyim bekler. Okuyucu deneyimini esas alan doğru bir SEO için uygulanması gerekenler şunlardır;

Zengin İçerik

Zengin içerik özetle; yazdığınız yazının, konu ile ilişkisidir. Konudan kopuk, birbiriyle ilgisiz, okuyucunun kafasını karıştıran paragraflar olmamalıdır. Yazınızın, konuya bağlı kalan bir akışı olmalıdır.

Bu içeriği zenginleştirmek için resim, fotoğraf, video ekleyebilir, diğer içeriklerinizle ilişkilendirebilirsiniz. Bu şekilde zenginleştirilmiş bir içerik için en az 300-400 kelime kullanmalısınız. 1000-1500 kelime daha verimli bir içerik demektir. Ama bu kelime sayısını tamamlamak için, birbirini tekrar eden, kopuk paragraflara girmemelisiniz.

İçerik başlıklarının anahtar kelime ile başlamasına özen gösterip, 6 kelimeyi geçmemesine dikkat edilmelidir.

Anahtar Kelime

İçeriği yukardaki kalitede hazırladıktan sonra önemli diğer bir husus, anahtar kelime ve anahtar kelime yoğunluğudur. Çünkü anahtar kelime yoğunluğu arama motoru sırlamasına doğrudan etki eden bir elemandır. İdeal anahtar kelime yoğunluğu için %5-6 oranı verilse de, her anahtar kelime için değerler değişmektedir.

Anahtar kelimenin rekabet düzeyi değişiklik gösterdiği için, hangi yüzdelikte kullanacağınız da değişmektedir. Yüksek rekabetli anahtar kelimelerde daha dikkatli olunmalıdır. Savurganca kullanılmış yüksek rekabetli anahtar kelimeler sizin filtreye takılmanıza yol açacaktır. Bundan ötürü rekabeti yüksek anahtar kelimelerde oranın %2-3 olması idealdir.

İçeriğin Özgünlüğü ve Fiziki görüntüsü

Özgün içerikten kasıt, içeriğinizin kopya içermemesi ve yazının ilk kaynağının siz olmanızdır. Kuşkusuz bazı cümle yapıları başka kaynaklarla istemeden benzerlikler oluşturabilir. Bunun için mümkün oldukça uzun yazılar ile özgünlüğü yakalamanız gerekmektedir.

Sadece özgünlük yeterli mi? Tabi ki hayır. İmla hataları ve cümle bozuklukları ile oluşmuş bir yazının özgün olmasının bir değeri de kalmayacaktır. Bu da SEO’yu etkileyen bir unsurdur. Çünkü okuyucu, akıcı ve özgün bulmadığı içerik ile zaman harcamaz. Sitenizde harcanan zamanın SEO üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır.

Zaman geçirme konusunu belirleyen diğer bir etken içeriğin fiziksel görüntüsüdür. İnsanlar içeriğinizi gördüğü ilk 10 saniyede bir yargıya varır. İlk izlenimin iyi olması çok önemlidir. Bunun için kategorinize ve makale görüntüsüne çok önem göstermelisiniz.

Seçtiğiniz yazı tipi, yazı boyutu, içeriğin uzunluğu, görsel alanlar ile oluşturduğunuz fiziksel görünüm, okuyucunun sitenizde geçireceği süreyi belirlemektedir.

Rakip Analizi

rakip-analizi

İnternet sunduğu imkanlar bakımından potansiyeli yüksek, ama bir o kadar da rakibin bol olduğu bir ortamdır. Kullanıcılar açısından pek göze çarpmasa da, arama motorları sıralamasında çok büyük bir rekabet dönmektedir.

SEO çalışması yürütürken de bir adım önde olmak için düzenli ve kapsamlı rekabet analizi yapmak oldukça önemlidir. Rakip analizi için kullanabileceğiniz birçok araç bulunmaktadır. İnternette bulabileceğiniz bu araçlar, rakiplerinize yönelik yüksek miktarda verileri işleyip, özel analizler oluşturmanızı sağlamaktadırlar. Bu araçlarla rakip analizini şu başlıklarda yapabilirsiniz.

 • Trafik analizi (Traffic Analysis)
 • Organik trafik araştırması (Organic Research)
 • Anahtar kelime raporu (Keyword Gap)
 • Etki alanına bakış (Domain Overview)
 • Backlink durum raporu (Backlink Gap)
 • Reklam analizi (Advertising Research)
 • Link analiz (Backlink Analytics)
 • Görüntülü reklamcılık analizi ( Display Advertising)
 • Marka izlemesi(Brand Monitoring)
 • Hedef konu analizleri ( Topic Research)
 • Ürün listeleme reklamlar (PLA, Produc listing Ads )
 • Sosyal medya gönderileri takibi (Post Tracking)
 • Sosyal medya analizi (Social Media Tracker)

Bu başlıklarda, rakibinizi daha iyi tanıyıp, içeriklerini analiz ederek karşılaştırmalar yapabilir, SEO yapısını inceleyerek, sosyal medya entegrasyonunu görebilirsiniz. Bu analizler sonucu, rakiplerinize dönük kesin fikirleriniz oluşur ve geliştirmeniz gereken alanları daha iyi görürsünüz.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

anahtar kelime araştırması

Arama pazarlaması alanındaki en yüksek dönüşümlü aktivite anahtar kelimedir. İyi belirlenmiş anahtar kelime sitenizin arama sıralamasındaki yerini belirler. Hizmet verdiğiniz alanın anahtar kelime talebini araştırarak, müşteriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Aynı zamanda SEO ile hedeflenecek terimleri ve cümleleri öğrenmiş olursunuz. Çünkü site trafiğini arttırmak kadar, doğru ziyaretçiyi de çekmek önemlidir. Anahtar kelime o doğru ziyaretçidir.

Anahtar kelime analizi ile, talep değişikliklerini ön görebilir, değişen piyasa koşullarına adapte olabilir ve tüketici ihtiyacına dönük hizmet üretebilirsiniz.

Anahtar kelime değerini belirlemek için bazı sorular sormanız gerekmektedir.

Bunlar kısaca;

 • Seçtiğim anahtar kelime, ürettiğim içerikle ilişkili mi?
 • Kullanıcı, belirlediğiniz anahtar kelime ile sitenize geldiğinde, aradığını bulabilir mi?
 • Bulduğundan mutlu olur mu?
 • Anahtar kelime ile oluşturduğunuz trafik finansal hedeflerinize hizmet ediyor mu?

Bu soruların cevabı doğru anahtar kelimeleri seçmenize yardımcı olacaktır.

Günümüzde anahtar kelime analizi için ücretli veya ücretsiz birçok SEO anahtar kelime analiz aracı bulunmaktadır. Bu araçlar SEO çalışmanızda fark yaratmanızı sağlayacak anahtar kelime analizi desteklerler.

Anahtar kelime analizi için planlayıcı araçlardan bazıları şunlardır;

Google Keyword Planner

google keyword planner
https://ads.google.com/home/tools/keyword-planner/

Google’da gerçekleştirilen aramaların sonuçları hakkında kapsamlı bilgi vermektedir. Adwords üzerinden reklam verme ya da anahtar kelime planlamalarından önce bu aracı kullanmanız çok işinize yarayacaktır.

Bu sayede SEO enerjinizi doğru ve yüksek kalitede anahtar kelimelere ayırmış olursunuz.

Bu araç ile ülke, şehir ismi yazarak bölgesel sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu sonuçlar ile anahtar kelimenin aranma hacmi, rekabet düzeyi ve maliyetini görebilirsiniz.

Ahrefs

ahrefs anahtar kelime araştırması
https://ahrefs.com/tr/

Birçok kategoride farklı analizler sunarak, SEO ihtiyacınızı karşılayan araçlardan biridir. Bir web sitesinin aldığı ilkleri, link çıkışlarını SEO’ya dair yapılan işlemleri gösteren bir analiz aracıdır.

Bu araç ile tüm backlinklerinize göz atabilir, backlinklerin zararlı olup olmadığını anlayabilir ve anahtar kelimenin rekabet oranını görebilirsiniz. Bunların yanı sıra internet sitenizin tüm dış sorgularını da yapabilirsiniz.

Birçok özelliğe sahip Ahrefs, anahtar kelime odaklı SEO araçları arasında en kullanışlı olanlardan biridir.

Ubersuggest

ubersuggest anahtar kelime araştırması
https://neilpatel.com/ubersuggest/

Belirlediğiniz anahtar kelimeyi, seçtiğiniz dil özelliklerine göre arayarak sizlere sayısız sonuçlar üretir.

Bu sonuçlar ile;

 • Tıklama başı maliyet
 • Anahtar kelimenin aylık aranma hacmi
 • Ücretli arama verileri
 • Anahtar kelime önerileri
 • SERP’te sitelerin durumu, sosyal medya paylaşımları ve backlink bilgileri
 • En iyi açılış sayfaları

Daha birçok sonuç ile anahtar kelime trafiğini sitenize çekebilir ve SEO unsurlarını analiz edebilirsiniz.

Doğru anahtar kelime analizi SEO’nun başlangıç noktasıdır. Yukardakilerin yanı sıra Semrush, Search Metrics, Keyword Finder gibi anahtar kelime analizi yapabileceğiniz birçok araç bulunmaktadır.

Web sitelerinin ilk sıralarda yer alması ve ziyaretçi aramalarında çıkması biraz zaman alan bir iştir. Anahtar kelime analizi ile eriştiğiniz veriler, bu zamanı oldukça kısaltacaktır.

Bu araçlar öncelik sıralamanızı iyileştirmeniz için gerekli verilere ulaşmanızı sağlar. Aynı zamanda organik sıralamada yer almak ve rekabet için size büyük veri avantajları sunar. Bu avantajları kullanarak, tıklanma sayınızı arttırıp reklam gelirinizi büyütebilirsiniz.

Kapanış

Yukarda belirttiğimiz SEO kuralları ve araçlarını uygulama disiplininiz, sizin internet dünyasındaki varlığınızı belirlemektedir.

Bu SEO disiplininden taviz vermeden, arama motorlarının sürekli güncellenen ve değişiklik gösteren kriterlerine uyum sağlamak gerekmektedir.

SEO çalışmasını bir bütün ele almak gerekmektedir. Ne tek başına özgün içerik yazmak, ne anahtar kelime ve rakip analizi yapmak bir anlam ifade etmeyecektir. SEO’nun doğru uygulanması demek; yukarda saydığımız başlıkların hepsini bir ahenk içinde yürütmek demektir.

Bu ahenk sizin arama motorlarında hak ettiğiniz yeri almanızı, markalaşmanızı hızlandırıp, sitenize trafik çekmenizi sağladığı gibi, yatırım getirinizi yükseltip, kullanıcı psikolojisi ve davranışına dair fikir sahibi olmanıza yol açar.

Bir cevap yazın